Siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze

i

Autor: google street view Siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze

NFZ w Zielonej Górze - EKUZ, sanatorium, świadczenia dla kobiet w ciąży [ADRES, GODZINY PRACY, INFORMATOR]

2017-06-07 15:06

Zbliża się okres intensywnych wyjazdów za granicę. Wielu z nas nie pamięta jednak, by przed taką wyprawą odpowiednio się zabezpieczyć. Obowiązkowo każdy z nas powinien przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ, wydawaną przez NFZ. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

NFZ nie należy do ulubionych instytucji Polaków. Nie można jednak zaprzeczyć, że jego działalność w wielu sytuacjach okazuje się nieoceniona. Narodowy Fundusz Zdrowia swoją siedzibę w Zielonej Górze ma na ul. Podgórnej 9b. Czynny jest codziennie od godz. 8.00, w poniedziałki, środy, czwartki i piątki do godz. 16.00, zaś we wtorek do godz. 18.00.

Karta EKUZ - gdzie wyrobić?

Do NFZ powinniśmy się udać przede wszystkim przed urlopem, zwłaszcza tym zagranicznym. Oczywiście, urlop ma być przede wszystkim dobrą zabawą i wypoczynek, ale czasami los spłata nam figla i zmuszeni jesteśmy skorzystać z pomocy medycznej. Uprawnia nas do tego karta EKUZ, która potwierdza nasze prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Kartę EKUZ może otrzymać każdy obywatel posiadający prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Aby otrzymać kartę EKUZ należy złożył w oddziale NFZ wniosek oo jej wydanie. Możemy go pobrać również na stronie internetowej NFZ. Wniosek możemy zeskanować i przesłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną albo zanieść osobiście.

Ile jest ważna karta EKUZ?

Ważność karty EKUZ jest zależna od naszego statusu. Emeryci otrzymują ten dokument na 5 lat. Osoby zatrudnione i ubezpieczone przez zakład pracy lub studenci ubezpieczani przez uczelnię na 12 miesięcy. Na 6 miesięcy EKUZ otrzymują nieubezpieczone kobiety w ciąży, nieletni do 18 roku życia lub osoby posiadające status uchodźcy. Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy mogą starać się o EKUZ ważny przez 2 miesiące.

Co NFZ refunduje w ciąży?

NFZ finansuje również leczenie kobiet w ciąży, niezależnie od tego czy są ubezpieczone czy nie. Warunkiem jest jedynie posiadanie polskiego obywatelstwa. Ciężarne, jak i kobiety w połogu mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, w tym opieki okołoporodowej (ciąża, poród, połóg oraz opieka nad noworodkiem), leczenia endodontycznego wszystkich zębów oraz otrzymania zestawów infuzyjnych do osobistych pomp insulinowych.

NFZ skierowanie do sanatorium

NFZ zajmuje się również kierowaniem na leczenie sanatoryjne. Samo skierowanie wystawia nam lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który następnie przesyła je do NFZ. Tam podlega ono weryfikacji. Jeśli zostanie zatwierdzone NFZ wyznaczy termin i miejsce leczenia. Pobyt w sanatorium trwa 21 dni i jest częściowo odpłatny. W przypadku dzieci jest bezpłatny. Czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne może jednak trwać nawet kilka lat, dlatego skierowanie podlega weryfikacji raz na 18 miesięcy.

Dofinansowanie NFZ

Możemy również starać się o dofinansowanie z NFZ. Refundacja sprzętu ortopedycznego i rehabilitacji przysługuje każdemu ubezpieczonemu. Na stronie NFZ znajdziemy dokładną listę sprzętu podlegającemu dofinansowaniu. Refundacja może być częściowa lub całkowita. 

Czytaj także: Raport bezpieczne i otwarte miasta. Jak wypadła Zielona Góra? [RAPORT]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki