57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend

Zdjęcie z artykułu: 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend Zbliża się 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.; (F.Kurzyński)
Ilustracja do artykułu 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend

Zbliża się 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.

Dwudniowe obchody rozpoczną się biegiem sztafetowym na dystansie 1960 metrów - nawiązującym do roku obrony Domu Katolickiego.

Na deptaku będzie można zobaczyć wystawę historyczną, a w bibliotece Norwida odbędzie się konferencja naukowa. Będą projekcje filmu, wystawy oraz widowisko plenerowe przygotowane przez Lubuski Teatr.

- Miasto przygotowuje logistycznie plan, tak aby wszyscy goście mieli komfort oglądania przedstawienia plenerowego i by z należytymi honorami wręczyć odznaczenia. Przygotujemy również dzień wcześniej, 27 maja informację w postaci filmu we wszystkich sołectwach i dla mieszkańców Zielonej Góry - mówi wiceprezydent miasta Wioleta Haręźlak.

Jak podkreśla wicewojewoda lubuski Robert Paluch, warto wracać do historii Winnego Grodu.

- To jest nasza tożsamość, to jest tożsamość tego regionu. W ówczesnej Zielonej Górze, liczącej wtedy czterdzieści kilka tysięcy mieszkańców, pięć tysięcy mieszkańców wyszło z pracy, wyszło na ulice i powiedziało "nie". Za to spotkały ich ogromne represje. 333 zatrzymania, prawie 200 aresztowań, najwyższe wyroki pięcioletniego bezwzględnego pozbawienia wolności - mówi Robert Paluch.

Obchody 57. Rocznicy Obrony Domu Katolickiego zaplanowano na 27 i 28 maja.

Czytaj też: Wciąż możesz dołączyć do Dragonsów! Zielonogórska drużyna czeka na nowych graczy

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzą z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczymy 24 czerwca podczas gali.

24 czerwca 2017, 18:59
Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Najpierw rockowy pazur i chwytliwe, gitarowe melodie. Później jamajskie rytmy i słoneczna aura na długo po zmroku. Shaggy, Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Lao Che i inni zadbali o to, by Oświęcim rozpalił się do czerwoności w tym muzycznym pojedynku o festiwalową publiczność. Wygrali wszyscy, z fanami TLFO na czele!

24 czerwca 2017, 15:53
Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana już teraz na ESKA.pl 

24 czerwca 2017, 15:53
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy