57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend

Zdjęcie z artykułu: 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend Zbliża się 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.; (F.Kurzyński)
Ilustracja do artykułu 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczyste obchody w przyszły weekend

Zbliża się 57. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.

Dwudniowe obchody rozpoczną się biegiem sztafetowym na dystansie 1960 metrów - nawiązującym do roku obrony Domu Katolickiego.

Na deptaku będzie można zobaczyć wystawę historyczną, a w bibliotece Norwida odbędzie się konferencja naukowa. Będą projekcje filmu, wystawy oraz widowisko plenerowe przygotowane przez Lubuski Teatr.

- Miasto przygotowuje logistycznie plan, tak aby wszyscy goście mieli komfort oglądania przedstawienia plenerowego i by z należytymi honorami wręczyć odznaczenia. Przygotujemy również dzień wcześniej, 27 maja informację w postaci filmu we wszystkich sołectwach i dla mieszkańców Zielonej Góry - mówi wiceprezydent miasta Wioleta Haręźlak.

Jak podkreśla wicewojewoda lubuski Robert Paluch, warto wracać do historii Winnego Grodu.

- To jest nasza tożsamość, to jest tożsamość tego regionu. W ówczesnej Zielonej Górze, liczącej wtedy czterdzieści kilka tysięcy mieszkańców, pięć tysięcy mieszkańców wyszło z pracy, wyszło na ulice i powiedziało "nie". Za to spotkały ich ogromne represje. 333 zatrzymania, prawie 200 aresztowań, najwyższe wyroki pięcioletniego bezwzględnego pozbawienia wolności - mówi Robert Paluch.

Obchody 57. Rocznicy Obrony Domu Katolickiego zaplanowano na 27 i 28 maja.

Czytaj też: Wciąż możesz dołączyć do Dragonsów! Zielonogórska drużyna czeka na nowych graczy

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Zamach w Manchesterze - ofiary. Kim były?

Zamach w Manchesterze - ofiary. Kim były?

Kim są ofiary ataku terrorystycznego w Manchesterze?

46 min
24.05.2017 mecz Ajax - Manchester United: TRANSMISJA ONLINE i TV

24.05.2017 mecz Ajax - Manchester United: TRANSMISJA ONLINE i TV

Ajax Amsterdam - Manchester United 24 maja 2017 przed nami! Finał Ligi Europy zobaczymy na otwartym kanale telewizyjnym! Gdzie i o której godzinie? Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl

2 godz. 57 min.
Leo Messi skazany na 21 miesięcy! Trafi do więzienia?

Leo Messi skazany na 21 miesięcy! Trafi do więzienia?

Leo Messi został prawomocnie skazany przez hiszpański sąd na 21 miesięcy. Trafi do więzienia? Co dalej z karierą gwiazdora FC Barcelona?

2 godz. 59 min.
Męskie Granie 2017 - koncerty. Gdzie i kiedy?

Męskie Granie 2017 - koncerty. Gdzie i kiedy?

Gdzie i kiedy koncerty w ramach Męskiego Grania 2017? Wrocław, Gdynia, Kraków, Warszawa - pełną rozpiskę podrzucamy na ESKA.pl

3 godz. 0 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy